Arašídové máslo – zdravá pochoutka

arašídy

Arašídové máslo patří podobně, jako hamburger k Americe. Bývá dost často zatracováno, protože se bojíme, že přibereme kilo či dvě navíc. Je však nutné vědět pár detailů o arašídovém másle. Mimo to, že obsahuje prvky jako je magnézium a zinek jsou v něm zastoupeny vitamíny B1, B2, B3 a rovněž antioxidanty.

Co vše ukrývá arašídové máslo

Je zdravé a nenasycené tuky jsou oproti saturovaným (nasycené tuky) v převaze. Zhruba na 100g arašídového másla připadá 2578kj tj 622kcal. Ano, jedná se o kalorickou bombu. Tato americká laskomina obsahuje cca 15g sacharidů, přibližně 6g cukru a podobné množství vlákniny. Dále 50g tuků z čehož 8g nasycených, 24 mononasycených a 16g polonasycených. Jistě překvapí i vysoký obsah bílkovin. Konkrétně až 25g cca 3-4g BCAA. To je více, než některé druhy masa. Tuky však nelze úplně vynechat, to je samozřejmé. 2 polévkové lžíce arašídového másla obsahují 3,5g nasycených a až 12,5 g nenasycených tuků. A ještě jedna zajímavá věc: výzkumy prokázaly, že konzumace ořechů a rovněž arašídového másla snižuje riziko onemocnění cukrovkou až o 30%. Samozřejmě při zachování dalšího zdravého stravování. Ne, že se budete cpát pouze touto laskominou a ještě před spaním v neomezeném množství.

Dva druhy arašídového másla

V prodejnách se nabízí dva druhy arašídového másla. Takové, které má hladkou a krémovou konzistenci a pak křupavé, kde jsou kousky arašídů. Hladké se hodí třeba do proteinových koktejlů – pokud sportujete a křupavé je možné namazat na toast. Jak poznáte dobré arašídové máslo? Docela jednoduše: musí obsahovat minimálně 90% arašídů. Jaká je doporučená denní dávka arašídového másla, pokud chci udělat něco pro své zdraví, ale nepřibírat u toho? Pokud jste dobře četli, jedna polévková lžíce denně bohatě vystačí a doplníte to, co tělo potřebuje. Pokud ho sníte více, sice vám to neublíží, ale už počítejte s tím, že budete muset zapojit více kardio cvičení, abyste opět spálili kalorie.

Fotografie publikována se svolením cbenjasuwan Photography/FreeDigitalPhotos.net

Gábina (77 Příspěvků)Můžete zanechat odpověď, nebo zpětný odkaz z vašich vlastních stránek.

Napsat komentář