Blahodárné účinky šípku

šípky

Šípek je poměrně známý a nemusím ho dlouze představovat. Jde o listnaté keře, které rostou především v Evropě a západní Asii.  Dorůstají výšky cca 5 metrů a mívají krásné květy v bílé až růžové barvě.  Plod, který známe jako šípek, se objevuje na počátku léta a dozrává v podzimní sezoně září – říjen. Šípek obsahuje mnoho vitamínu C. Údajně až o 50% více vitamínu C než například pomeranč. Šípky mají rovněž svou letitou historii v tradiční medicíně. Jeho využití je především jako šípkový čaj, ale i šípkový olej. Šípky se nejčastěji používají sušené celé, ale i drcené. Sbírají se červené nebo oranžové tvrdé plody, ideálně za slunného počasí. Ideální sušení je v sušičce při teplotě do 60°C. Při vyšší teplotě sušení by šípky ztratily velké množství vitamínu C. Usušené šípky skladujeme ve vzduchotěsné sklenici. Šípky se mohou jíst i syrové, mají ale trpkou chuť a nakyslou chuť.

Využití šípku pro lidské zdraví

Šípky jsou ideálním zdrojem pro naše zdraví. Napomáhají ke správné funkci imunitního systému, používají se také ke zmírnění onemocnění ledvin. Velmi prospěšné jsou u léčby revmatických nemocí, k prevenci kardiovaskulárních onemocnění a mají schopnost regenerace kožních buněk.

Šípek obsahuje zdraví prospěšné látky

  • především jsou to vitamíny z řad C, A, D, E, K;
  • dále pak flavonoidy, které mají silné antioxidační účinky;
  • nesmíme zapomenout na kyselinu jablečnou a citronovou, pektin – ten příznivě působí na trávicí trakt
  • a tříslovinu, která pozitivně působí na trávicí soustavu, zvyšují propustnost a pružnost kapilár.

 Oblíbený šípkový čaj

Čaj nesmí chybět v žádné domácnosti. Většinou ho popíjíme v chladnějších podzimních dnech. To bývá naše tělo náchylné k mnoha různým virózám z nachlazení. Šípkový čaj je jeden z mnoha způsobů, jak se dá nastartovat správná funkce imunity.

Šípkový olej

Šípkový olej je velmi ceněn i v kosmetice. Olej má schopnost regenerovat kožní buňky. Hojně je využíván při léčbě popálenin a jizviček včetně akné. Pomáhá pokožku udržovat pružnou, nevysušuje a dodává ji navíc potřebné vitamíny.

Fotografie publikována se svolením franky242 Photography/FreeDigitalPhotos.net

 

Gábina (77 Příspěvků)Můžete zanechat odpověď, nebo zpětný odkaz z vašich vlastních stránek.

Napsat komentář