Jak seznámit dítě s novým partnerem?

Fotografie publikována se svolením stockimages / FreeDigitalPhotos.net

Nejideálnější prostředí pro rozvoj a růst dítěte je mít otce a matku pod jednou střechou. Každý z rodičů mu dá to, co potřebuje, a budou se na jeho výchově společně podílet. Jenže dnešní doba dětem moc nepřeje a rodiče se stále častěji rozvádějí a dítě pak zůstává nejčastěji s matkou. Každý z rodičů si dříve nebo později  najde nového partnera. Matky to mají obvykle o dost těžší než otcové, protože jsou s dětmi denně, bydlí s nimi, a proto se musí dívat i na to, jak se dítě sžije s novým partnerem a jak partner reaguje na dítě. A jak je vůbec seznámit?

Nic nezatajovat!

Matky často dělají velkou chybu v tom, že dítěti dlouhou dobu zatajují, že někoho mají. Chtějí si být jisté, že je to opravdové a jestli to za to vůbec stojí. Najednou pak na dítě „vybalí“, že mají přítele a ten by je chtěl poznat. Dítě tak může být z této informace překvapeno. Máma má přítele a k tomu navíc chce, aby se všichni sešli. Dítě se tak může zaseknout, může to brát jako zradu a mít pocit, že už ho nemáte ráda. Když se s dítětem budete od začátku bavit narovinu (úměrně jeho věku), řeknete mu, že jste někoho potkali, jak se jmenuje a jaký je, dítě bude mít čas si na novou informaci zvyknout. Pak ho tolik nepřekvapí setkání a seznámení nebude problém.

Vyberte neutrální zónu!

Místo setkání by mělo být neutrální, někde venku, popřípadě u vás doma, kde to dítě zná a je zde spokojeno. Místo můžete vybírat i s dítětem, dejte na jeho přání. Například na bowlingu, v cukrárně, kavárně nebo na hřišti. Vybírejte místo, které je dítěti příjemné, aby se zde cítilo dobře, tím pádem mu to usnadníte.

Na nic netlačte!

Rodiče dělají velkou chybu v tom, že začnou dítě do něčeho nutit. Když se dítě zasekne a nechce se seznamovat, nebo chce ještě počkat, je dobré si s ním sednout a promluvit si. Zjistěte, co jej trápí, proč nechce na setkání jít, a společně problém vyřešte. Dítě často trápí takové věci, jako že jej nebudete mít už rádi, nebo se bojí, že na ně „ten cizí pán“ bude zlý. Nemá smysl ho někam tlačit a něco mu nařizovat. Popovídejte si s ním, všechno mu vysvětlete a uvidíte, jak se samo rozhodne.

Fotografie publikována se svolením stockimages / FreeDigitalPhotos.netMůžete zanechat odpověď, nebo zpětný odkaz z vašich vlastních stránek.

Napsat komentář