Když by bio bylo bio, aneb jak poznám bio?

Zdroj obrázku: Publikováno se svolením Stuart Miles/FreeDigitalPhotos.net

Velkým hitem se v posledních letech staly bio potraviny, ale také bio kosmetické přípravky, bio pohonné palivo, bio suroviny, dalo by se říci, že bio je téměř vše. Otázkou však je, proč je BIO tak oblíbené a čím si získalo svoji oblibu.

Většina z nás si s trendem bio potravin klade otázku, co to je bio a kdo jej vůbec kupuje? Dalo by se říci, že bio produkt je produkt vypěstovaný v souladu s přírodou a přírodními postupy. Tím pádem bio potraviny samozřejmě kupuje ten člověk, který chce zůstat v souladu s přírodou. K tomu bych jen doplnila, že povětšinou jde o člověka, který si takové potraviny nemůže vypěstovat sám. Biokonzument však není jen přírodně založený člověk, který by nejraději žil na farmě nebo v horách, ale také lidé, kteří si svůj jídelníček chtějí obohatit o potraviny s plnou chutí a hlavně s plnou škálou vitamínů a živin. Bio tedy kupují i lidé, kteří chtějí v dnešní uspěchané době dbát na svoje zdraví. Bio trend se navíc stává velmi oblíbený u maminek malých dětí, které svému dítěti chtějí dát jen to nejkvalitnější. Obecně řečeno k bio potravinám inklinují mladší ročníky, pro které je bio životním stylem.

Mám si dávat pozor?

Zásadní otázkou u bio potravin je, na co bychom si při jejich výběru měli dávat pozor. Při výběru ovoce a zeleniny, ale také sušených produktů, luštěnin, obilnin, vloček a všeho, co je označováno jako bio, bychom si měli dát pozor na aktuální stav, jakost a kvalitu zboží. S tím, že bio není napuštěno žádnými chemikáliemi, má i přirozený chod zrání a naopak uhnívání, což znamená, že tak dlouho nevydrží.

Taky si dejte pozor na vychytralé prodejce, kteří chemické potraviny prodávají pod značkou bio. Bio potravina by měla být označená kódem organizace, která provedla kontrolu. Na stránkách jednotlivých organizací pak můžete najít seznamy bio potravin a zkontrolovat si tak, zdali je daná potraviny skutečně bio.

Je bio opravdu bio?

Velkou otázkou také zůstává, zdali je bio doopravdy bio. Odpovědí je, že skutečně ano. Jen musí být daná potravina označená organizací provádějící kontrolu. Jestliže je potravina takto označená, pak bylo na pěstování dané potraviny kladeno mnoho požadavků a přísných pravidel.

To znamená, že taková potravina je ekologicky šetrná, neboť při jejím pěstování nebyly použity chemikálie. Nepoužití chemikálií a přírodní pěstování vám navíc zajistí plnou chuť, vyzrálost a hutnou přirozenou chuť. To vše má za následek to, že bio je samozřejmě zdravější a tím pádem i dražší.

Bio potraviny jsou sice zdravější, ale také dražší a navíc se těžko shánějí. Pokud se tedy nestravujete jen bio potravinami, nevěště hlavu. Hlavně do svého jídelníčku zapojte vše potřebné.

Zdroj obrázku: Publikováno se svolením Stuart Miles/FreeDigitalPhotos.net.

Korektura: Jana

Markéta Vlková (13 Příspěvků)Můžete zanechat odpověď, nebo zpětný odkaz z vašich vlastních stránek.

Napsat komentář