Nestyďte se za problém s únikem moči

únik moči

Jde o problém, kterým trpí více než polovina žen po čtyřicítce. Stačí se pořádně zasmát nebo zakašlat a už může dojít k tomuto nepříjemnému maléru. Nejspíš všichni znají pořekadlo spojené se smíchem: „Stříkla jsem si do textilu“. Jenže právě tady končí legrace. Příčin inkontinence je více, především to však bývá ochablé svalstvo pánevního dna, dále pak hormonální změny v průběhu menopauzy nebo vedlejší účinek užívaných léků. Ženám, které tímto problémem trpí, doporučují lékaři posilovat svalstvo pánevního dna. Konkrétní cviky vám doporučí lékař. Mnohdy na stolečku v lékárnách najdete různé brožury a tam je také možné nalézt určité rady a cviky.

Pokud se tento problém dotýká i vás, je vhodné si pořídit inkontinenční vložky. Rozhodně se jich nemusíte obávat, jsou zcela nenápadné. Také je možné vybírat z velkého množství podpůrných potravinových doplňků. Samozřejmě, že existují ještě další pomůcky, které dokážou tento problém zmírnit. Ideální je, když se svým problémem obrátíte na lékaře, který vám doporučí, co je konkrétně pro vás to nejlepší. Důležité je zjistit příčinu, aby mohlo dojít k napravování škod. Přestože vám může být nepříjemné hovořit o úniku moči s lékařem, je důležité tento problém nepodcenit. Především pokud jsou úniky moči často a negativně ovlivňují kvalitu vašeho života. Důležité také je, že únik moči může souviset se závažnějším onemocněním, které se při včasném vyšetření odhalí. Návštěvu u svého lékaře v žádném případě neodkládejte, pokud je v moči navíc ještě přítomna i krev.

Důvody úniku moči

Stresová inkontinence: U stresové inkontinence dochází k nechtěnému úniku moči při zvýšeném tlaku v břišní dutině. Moč uniká bez pocitu nutnosti jít močit. Dále při zvedání těžkých břemen, cvičení, kašli, smíchu a další. Tento druh inkontinence je dán oslabením mechanismu močového svěrače či svalstva pánevního dna. U mnoha žen to může být následkem těhotenství, porodu a také menopauzy. U mužů, může být příčinou stresové inkontinence chirurgické odstranění prostaty.

Urgentní inkontinence: Jde o únik moči, který bývá doprovázen intenzivním nucením na močení. U této poruchy většinou chodíte velmi často močit během dne, ale i v noci. Urgentní inkontinence může zapříčinit močová infekce, střevní obtíže, neurologické onemocnění: Alzheimerova nemoc, Parkinsonova nemoc, roztroušená sklerosa, mrtvice, a poranění míchy či pánve.

Smíšená inkontinence: U smíšeného typu inkontinence se jedná o kombinaci dvou předchozích typů. Jak stresové tak urgentní inkontinence.

Inkontinence z přetékání: Jedná se o samovolné odtékání moči po troškách z přeplněného močového měchýře po močení. Tento typ onemocnění  je projevem postižení vypuzovací funkce močového měchýře. Může se jednat o nervové poškození u pacientů s cukrovkou, roztroušenou sklerosou nebo poraněním míchy. U mužů to souvisí se zvětšením prostaty.

Fotografie publikována se svolením photostock Photography/FreeDigitalPhotos.net

 

Gábina (77 Příspěvků)Můžete zanechat odpověď, nebo zpětný odkaz z vašich vlastních stránek.

Napsat komentář