Spaní rodičů s dětmi v jedné posteli. Dobře, nebo špatně?

woman-and-child

Příchod miminka určitě zamíchá nejen s vámi, vaším a partnerovým životem, ale také s běžným řádem v domácnosti a s běžnými chvílemi. Musíte odstranit všechny ostré předměty z dosahu dětí, zabezpečit ostré rohy, aby si dítě neublížilo, zabezpečit zásuvky, aby do nich dítko nestrkalo prstíky a podobně. Změní se určitě i vaše spaní. Přibude vám jeden malý človíček do ložnice. Spát celou noc ale asi nebude, alespoň v začátcích, nebo vám dokonce přibude malý človíček přímo k vám do postele. Je to správně? Názory se zde rozcházejí, najdou se odborníci, kteří jsou zásadně a ostře proti tomu, ale existují také odborníci, kteří to schvalují. To samé i rodiče, někteří to odsuzují, jiní s dětmi v posteli spí. Je poměrně složité říci, co je skutečně dobře a co je skutečně špatně. Na to si každý rodič musí udělat svůj názor sám. My vám přinášíme negativa i pozitiva společného spaní rodičů s dětmi.

Pozitiva společného spaní rodičů s dětmi

V době, kdy matka dítě kojí, je spaní dítěte v posteli rodičů velmi velkou výhodou. Matka tak nemusí každou chvíli vstávat, brát dítě z postýlky, nakojit a pak jej opět vrátit do postýlky. Navíc má matka pocit, že o dítě neustále pečuje, má jej na blízku, ochraňuje jej. Dítě se také cítí bezpečněji, protože je obklopeno rodiči. Při každém probuzení dítěte musí matka vstát a dítě uklidnit, tak má své dítě přímo u sebe a může jej snadněji utišit a upokojit. Spaní dětí ve společné posteli rodičů je dobré v tom, že se utužuje pouto rodičů s dětmi. Děti cítí jejich blízkost, jejich dech, tlukot srdce a to mu navozuje pocity jako z dělohy, kdy bylo v bezpečí u své mámy. Podle odborníků, kteří sledovali spaní dětí ve společné posteli rodičů, se i díky tomu slaďuje spánkový rytmus matky a dítěte. Dítě navíc díky přítomnosti matky neupadá do příliš hlubokého spánku, což  může být jedna z příčin náhlého úmrtí kojenců. Odloučení dítěte od rodičů v době spánku může dítě stresovat a může se cítit opuštěno, samotné.

Negativa společného spaní rodičů s dětmi

Negativa společného spánku rodičů s dětmi je také mnoho. Ve chvíli, kdy jsou rodiče příliš unavení, nesoustředění, nepozorní, pod vlivem alkoholu, nebo jiných omamných látek. Jejich pozornost a soustředění je snížené, proto mohou lehce usnout tvrdým spánkem, z něhož je jen tak něco nevzbudí. Dítě navíc mohou přilehnout, nedostatečně ho chránit. Dítě se během spánku v posteli pohybuje a ve chvíli, kdy spíte tvrdě, dítě může z postele spadnout a ublížit si. Navíc nemáte moc prostoru v posteli, což může znamenat také to, že se pořádně nevyspíte, druhý den jste unavení, mrzutí, rozespalí. Během noci se budíte několikrát, protože dítě se pohybuje. Ve chvíli, kdy je dítě už dostatečně velké a chcete jej naučit spát v postýlce, nebo přímo už v samostatném pokoji, bude to běh na dlouhou trať. Dítě bylo až do této chvíle zvyklé spát společně s vámi v jedné posteli. Najednou jej „odstrčíte“ do jiné postele, nebo dokonce do jiného pokoje, což se mu rozhodně líbit nebude a připraví vám pár bezesných nocí.

Rady, pro bezpečné spaní rodičů s dětmi:

  • nespěte společně s dítětem, pokud jste požili alkohol, léky, nebo nějaké omamné látky;
  • v pokoji, kde spíte s dítětem, nekuřte;
  • dbejte na optimální teplotu v pokoji, ani příliš přetopeno ani příliš chladno;
  • zabezpečte všechny škvíry, otvory, kde by si dítě mohlo případně ublížit;
  • pozor při výběru kvalitní matrace;
  • těžkými lůžkovinami dítě nepřikrývejte, hrozí zadušení;
  • dítěti nedávejte polštář;
  • dítě nenechávejte na kraji postele, zabezpečte všechny možné rohy a volné prostory, kde by mohlo dítě spadnout nebo si nějak ublížit;
  • nenechávejte spát v posteli více dětí;
  • miminko nenechte v posteli samotné.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.netMůžete zanechat odpověď, nebo zpětný odkaz z vašich vlastních stránek.

Napsat komentář