Velký přehled antikoncepce – která poskytuje největší ochranu?

antikoncepce

Milujete sex? Pak si ho jistě chcete užívat po libosti, aniž byste se museli obávat nechtěného těhotenství. Poradíme Vám, jaká antikoncepce je nejvhodnější!

Podle statistik bylo zjištěno, že je na světě přes 40 % těhotenství neplánovaných, z nichž téměř polovina končí potratem. Velkým překvapením pak bylo, že velká část žen otěhotněla ne z důvodu neužívání antikoncepce, ale z chyb při jeho užívání. Jaké jsou tedy současné trendy v užívání antikoncepce, resp. jaká antikoncepce je nejúčinnější?

Zeptali jsme se 100 dívek a žen, jakou antikoncepci nejvíce užívají a takhle to dopadlo:

anketa

První dvě místa asi nikoho neudivují, za to velmi alarmující se umístění přerušované souloži již na třetím místě!

Kondom
Prezervativy patří už delší dobu mezi nejčastěji využívanou ochranu před otěhotněním. Poptávka po něm však není pouze ze strany žen z výše uvedeného důvodu, ale i ze strany mužů, kteří se tak chtějí chránit i například před přenosnými pohlavními chorobami.
Mezi největší výhody užívání kondomu při sexu je samotná ochrana před nemocemi, zvláště pokud provozujete pohlavní styk s osobou, kterou neznáte a nevíte, zdali je zdravá, dále pak jeho snadná dostupnost, jelikož je k dostání prakticky všude, od supermarketů, přes trafiky a drogerie po automaty v nočních klubech, a samozřejmě i nízká cena.
Kondomy ale přináší i jistá rizika, například, že muži při sexu sklouznou nebo prasknou, je třeba být nanejvýš opatrný při manipulaci, aby nedošlo k jeho poškození, nebo riziko horšího prožitku, na který si mnoho párů stěžuje.

Hormonální antikoncepce
Mezi mladými dívkami je pak velmi oblíbená hormonální antikoncepce, zejména hormonální pilulky. Vybrat si mohou z nekonečné řady různých značek podle jednotlivých cenových kategorií, nebo které jim doporučí gynekolog.
Zásadní problém hormonální antikoncepce jako takové je, že ne všechny ji můžeme požívat. Vyhnout by se jí měly zejména ženy a dívky, které trpí cévními chorobami, například poruchou srážlivost krve, pro které je nebezpečná. Hormony obsažené v pilulkách mohou rovněž v našem těle způsobit vedlejší účinky jako je zadržování vody, trávicí obtíže či záchvaty žravosti.
Nicméně na druhou stranu si je zase mnoho dívek chválí díky mírnějším menstruačním bolestem, lepší pleti bez akné či kratší délce menstruace.
Hormonální kroužek představuje relativní novinku v oblasti hormonální antikoncepce, proto o ní spousta žen ani neví. Obsahuje méně hormonů než pilulka a musí se aplikovat do zadní části pochvy podobně jako pesar, kde se z něj postupně tyto hormony uvolňují. Výhodou je, že nemusíte každý den myslet na to, zdali jste si nezapomněla vzít prášek, složitější je ale jeho samotná aplikace a vyšší pořizovací cena.
Dříve velmi frekventovaně využívaná, ale dnes již ustupující do pozadí je i antikoncepční náplast. Ta se ale spíše ukázala jako nepraktická, jelikož byla vidět, mohla způsobit alergické reakce a při pocení, zejména v létě se mohla odlepovat, což se vynutilo častější použití nových náplastí a mohlo se to uživatelkám velmi prodražit.

Nehormonální antikoncepce
Do kategorie nehormonální antikoncepce se spadají různé spermicidní gely, globule či čípky, které se musí používat těsně před akcí. Tím, že jsou volně dostupné, nemusíte ztrácet čas obcházením doktorů, rovněž mají i antibakteriální účinky a lubrikační efekt, na druhou stranu ale nejsou příliš spolehlivé, mohou způsobit alergickou reakci či mohou mít nepříjemný zápach. Orálnímu sexu bychom vám v takovém případě doporučili se vyhnout.

Přerušovaná soulož
I přesto, že jsou dnes mládež i dospělí dostatečně informováni o možnostech ochrany ve sdělovacích prostředcích, v lékárnách, televizních spotech i bilboardech, spousta z nás stále holduje sexu bez ochrany s tím, že si naše mužské polovičky dají pozor, aby sex přerušili včas před ejakulací. Přitom si neuvědomují, že se mohou spermie uvolnit již dříve. Z našeho hlediska se proto tato ochrana zcela neadekvátní.

Jakou antikoncepci užíváte vy?

Fotografie publikována se svolením BrandonSigma / FreeDIgitalPhotos.net

Jana Havlíčková (10 Příspěvků)Můžete zanechat odpověď, nebo zpětný odkaz z vašich vlastních stránek.

Napsat komentář